Strona główna Wycieczka 400a: Dosso dei Roveri

Garda GPS Bikeguide

Wycieczka 400a: Dosso dei Roveri

 • Region: północny
 • Początek i koniec: Torbole
 • Długość: 30 km
 • Suma podjazdów: 1150 m
 • Technika jazdy: średnio: S1, max.: S2 (wg klasyfikacji Singletrail-Skala)
 • Najwyższy punkt: 1172 m npm
 • Mapy: Kompass WK 101, 102, 071, 690 lub 691
 • Podłoże:
  • drogi asfaltowe: 57%
  • szuter: 20%
  • drogi leśne / polne / ścieżki rowerowe: 3%
  • ścieżki: 20%
 • Charakterystyka: klasyka MTB, piękna widokowo wycieczka z ciężkim, trudnym technicznie zjazdem wspaniałym, długim singletrackiem
 • Gdzie można coś zjeść lub wypić: na trasie wycieczki - brak
 • Uwagi: zamiast wracać do Torbole ruchliwą drogą Gardesana Orientale, przez kilka tuneli, można z Navene dojechać dróżką rowerową do Malcesine, a stamtąd wrócić do Torbole statkiem;
  Trasa tej wycieczki (choć w nieco innym układzie) została przedstawiona także w filmie Trailhunter Lake Garda

Track GPS:

Pobierz track GPS

tour400a.gpx


Opis trasy

Dosso dei Roveri to prawdziwy klasyk wśród tras MTB nad Jeziorem Garda. Wycieczka oferuje piękne widoki, i długi, wymagający technicznie zjazd, który powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających fanów kolarstwa górskiego.

Panorama przy Dosso dei Roveri

Startujemy z Torbole, z placu w centrum miejscowości. Po prawej stronie, przy hotelu Centrale, odchodzi brukowana uliczka, którą stromo pod górę, ruszamy w kierunku Parco Busatte, skąd asfaltowa dróżka wyprowadza przez gaje oliwne na płaskowyż w pobliżu Nago.

Docieramy tutaj do drogi prowadzącej na Monte Altissimo i Monte Baldo. Wąska, asfaltowa dróżka wznosi się dość stromo, nachylenie w wielu miejscach przekracza 10%. Samochodów jeździ tędy niewiele, można tu za to spotkać mnóstwo bikerów, od czasu do czasu może nas też minąć jakaś furgonetka wioząca do góry freeriderów, czy innych miłośników jazdy grawitacyjnej.

Krótki, płaski odcinek w pobliżu Malga Zures pozwala złapać oddech. Dalej, jest znowu pod górę. Długi, męczący podjazd uprzyjemniają coraz bardziej imponujące i rozległe widoki na leżące w dole jezioro.

Przy maszcie z nadajnikiem odbijamy w prawo, w szutrową drogę, tracąc nieco wysokości, którą niedługo później trzeba będzie jednak w pocie czoła odzyskać. Kawałek za Baita della Selva, trudy podjazdu mamy wreszcie za sobą.

Przed nami długi, otoczony już niemalże legendą zjazd, który wąską, wijącą się licznymi serpentynami ścieżką, sprowadzi nas do leżącego ponad 1000 metrów niżej Navene. Na początku jest jeszcze łatwo, później jednak ścieżka staje się coraz bardziej kamienista i poziom trudności wzrasta.

Dosso dei Roveri - zjazd

Na wysokości ok. 1050 m npm mijamy charakterystyczną skałę – to właśnie Dosso dei Roveri. Warto się przy niej zatrzymać i wspiąć na jej szczyt, bo jest to znakomity punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniała panorama leżącego prawie kilometr pod nami jeziora i otaczających go gór.

Dalej, zjazd robi się coraz cięższy. Ścieżka usiana jest niesamowitą ilością luźnych kamieni i odłamków skał, a ciasne zakręty i nawroty wymagają zręczności i opanowania. Zjazd z pewnością nie należy do łatwych – to trzeba sobie powiedzieć otwarcie, ale potrafi wyczarować na twarzy szeroki uśmiech i dać mnóstwo satysfakcji z jego pokonania. Kto sobie tu poradzi bez zsiadania z roweru, może się uważać za eksperta w dziedzinie techniki jazdy.

Dosso dei Roveri - zjazd

Bliżej Navene, trudności stopniowo maleją, ostatni fragment zjazdu, od wysokości ok. 350 m npm prowadzi już szutrówką, z którą większych problemów nikt raczej mieć już nie powinien.

Z Navene wracamy do Torbole szosą wzdłuż brzegu jeziora, ewentualnie można też dojechać dróżką rowerową do Malcesine, a stamtąd wrócić do Torbole statkiem.

Drugi wariant wycieczki (400b) prowadzi przez Prati di Nago – wspaniały punkt widokowy z piękną panoramą całej północnej części Jeziora Garda. W tym wariancie, do podjechania jest co prawda ok. 150 metrów więcej, ale niekoniecznie jest on przez to trudniejszy kondycyjnie, ponieważ w tym przypadku podjazd w całości prowadzi po asfalcie.

 

Profil przewyższeń

Wycieczka 400a - profil przewyższeń

 

Mapa

Wycieczka 400a/400b: Dosso dei Roveri