Strona główna Jezioro Garda
Lago di Garda - włoskie wakacje

wloskie-wakacje-bikeboard-smallO tym, że okolice jeziora Garda we Włoszech są świetnym miejscem do jazdy na rowerze, wiadomo nie od dziś. Kto tam był, zapewne to potwierdzi, kto jeszcze nie był, ten z pewnością przynajmniej o Lago di Garda słyszał, bo szlaki i miejsca takie jak Tremalzo, Via del Ponale, Monte Baldo czy Monte Altissimo zdążyły obrosnąć już w legendy...

Również dla mnie Garda jest miejscem szczególnym, w jakiś magiczny sposób przyciągającym. Otoczone wysokimi górami jezioro, bajeczne widoki, wspaniałe, a zarazem trudne, wymagające technicznie trasy, w połączeniu ze śródziemnomorskim klimatem i atmosferą włoskiego dolce vita, tworzą niezwykłą mieszankę, która sprawia, że choć znam w Alpach wiele innych miejscówek rowerowych i tak wciąż nad Gardę powracam. Choćby na krótko, choćby na parę dni. Który to już raz? Niech no policzę... Siódmy!

Więcej…
 
Galeria zdjęć

Galeria zdjęć

 
Gdzie i kiedy na rower nad Jezioro Garda?
Urokliwy plac przy porcie w Riva del GardaZdecydowanie polecam północne krańce jeziora. Głęboko wcinają się bowiem pomiędzy góry, których szczyty sięgają, a nawet przekraczają 2000 m npm. (najwyższa - Monte Altissimo ma wysokość 2079 m npm). A przecież poziom lustra wody Jeziora Garda to zaledwie 65 m npm! Najlepszą bazą wypadową dla wycieczek rowerowych (a także do uprawiania innych sportów, np. windsurfingu, wspinaczki, czy do chodzenia po via ferratach) są w związku z tym okolice położonych przy północnych krańcach jeziora miejscowości Riva del Garda, Torbole i Arco.

Im dalej na południe, krajobraz staje się stopniowo coraz mniej górzysty, natomiast przy południowych krańcach jeziora jest już zupełnie płasko.

Więcej…
 
Zakwaterowanie nad Jeziorem Garda

Baza noclegowa nad Jeziorem Garda jest doskonale rozwinięta, a co za tym idzie, dostępne są różne formy zakwaterowania w szerokim spektrum cen, począwszy od campingów (np. w Torbole i Riva del Garda jest kilka dobrze wyposażonych campingów usytuowanych nad samym brzegiem jeziora), poprzez hostel (schronisko młodzieżowe Ostello Benacus w Riva del Garda), apartamenty (czyli mieszkania wakacyjne z kuchnią i wyposażeniem, gdzie posiłki można przygotowywać samodzielnie), kwatery prywatne, pensjonaty, aż po 4- i 5-gwiazdkowe hotele.

InGarda Trentino - informacja turystyczna w Riva del GardaGeneralnie, zakwaterowania najlepiej szukać za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej miejscowego biura informacji turystycznej: www.gardatrentino.it
Można sobie stamtąd np. ściągnąć katalog "Lake Garda Accomodation 2015" (w pliku .PDF) z całą bazą noclegową, co pozwoli rozeznać się w cenach.

 
Bike-Shuttle

Bike-ShuttleRóżnice poziomów pomiędzy jeziorem (które leży na wysokości 65m npm) a otaczającymi je szczytami są olbrzymie - w przypadku najwyższego z nich, Monte Altissimo sięgają 2000 metrów. Wiele ciekawych i popularnych zjazdów okupione jest więc wielogodzinnym pedałowaniem pod górę, na co zwłaszcza w upalne dni (których nad Gardą przecież nie brakuje) nie każdy ma chęć i siły.

Tym, którzy nie chcą tracić czasu ani energii na podjeżdżanie, z pomocą przychodzą firmy, które wyspecjalizowały się w wywożeniu busami bikerów (oczywiście wraz z rowerami) na okoliczne szczyty i przełęcze, takie jak Tremalzo, Monte Baldo, Monte Altissimo, Sentiero 601, Pasubio, etc.

Busy odjeżdżają nawet po kilka razy w ciągu dnia (zależnie od zainteresowania i ilości chętnych). Ceny za przejazd wynoszą w granicach 15-20 Euro (za osobę + rower).

Więcej…
 
Kolejka linowa Monte Baldo

Kolejka linowa Monte BaldoKolejką linową z Malcesine można wyjechać na szczyt Monte Baldo. Kolejka w ciągu 10 minut jazdy (z przesiadką na stacji pośredniej) wywozi na wysokość 1760m npm, pokonując różnicę poziomów 1670 metrów.

Ze szczytu roztacza się fenomenalny widok na całą północną część jeziora i otaczające je góry - na Monte Baldo warto wybrać się więc w dzień, gdy przejrzystość powietrza jest duża, a widoczność dobra. Jeśli w powietrzu unosi się mglista, ograniczająca widoczność zawiesina (co tutaj, nad Jeziorem Garda, jest niestety zjawiskiem dosyć częstym), albo gdy szczyt Monte Baldo skrywa się w chmurach, to lepiej wybrać się gdzieś indziej, bo w taki dzień wycieczka straci bardzo wiele ze swojego uroku.

Kolejka zabiera rowery, ale uwaga: tylko o określonych porach - rano o 8:15, 8:45, 9:15, 9:45 i 10:15 oraz po południu - o 14:15, 15:15, 16:15 i 17:15.
W sezonie 2014 wyjazd (wraz z rowerem) kosztuje 20 Euro (oprócz dwóch pierwszych poranne kursów (o 8:15 i 8:45) oraz tych o 15:15 i późniejszych, które są tańsze - w tym przypadku wyjazd kosztuje 16 Euro).

Najbardziej aktualne informacje znaleźć można na stronie internetowej www.funiviedelbaldo.it

 
Statki

Prowadzące wzdłuż brzegów Jeziora Garda drogi - po stronie zachodniej Gardesana Occidentale (SS 45bis) i wschodniej Gardesana Orientale (SS 249) - są wąskie, kręte i pełne tuneli (zwłaszcza ta po zachodniej stronie między Riva, Limone i Salo). Interesującą alternatywą dla poruszania się ruchliwymi, zatłoczonymi i z punktu widzenia rowerzysty wręcz niebezpiecznymi drogami wzdłuż brzegów jeziora jest w związku z tym rejs statkiem.

Rozkład jazdy (a właściwie rejsów) oraz ceny można sprawdzić na stronie internetowej www.navigazionelaghi.it

 
Sklepy rowerowe, serwisy i wypożyczalnie

Sklepy rowerowe, serwisy i wypożyczalniePółnocne krańce Jeziora Garda od lat słyną jako niekwestionowany numer 1 wśród terenów do uprawiania MTB w Europie. Co roku przybywają tu tysiące bikerów z całej Europy - nic więc dziwnego, że ilość i zagęszczenie sklepów rowerowych, serwisów i wypożyczalni może przyprawić o zawrót głowy.

Aby ułatwić Wam poruszanie się wśród nich i ich odnalezienie przygotowałem dla Was mapkę i zestawienie sklepów, serwisów oraz wypożyczalni rowerów w Riva, Torbole, Arco i okolicznych miejscowościach.

Więcej…
 
From rock to water

Garda to jeśli nie jedna z najlepszych, to już na pewno jedna z najbardziej znanych miejscówek na rower (tzw. "prawdziwe MTB") w Europie - jeśli jeszcze nie wiesz dlaczego, to ten filmik powinien Ci to wyjaśnić ;)

From Rock to Water! Mountain&Garda Bike from MountainGardaBike on Vimeo.

 
Jezioro Garda - Pasjonaci Świata

"Garda to miejsce magiczne, człowiek płacze jak dziecko jak musi stamtąd zwijać manatki do domu" - tak pisze 'Pasjonatka Świata' Monika, a ja w 100% się z nią zgadzam.

Monika i Marek - dzięki za świetny filmik - oglądam go już któryś raz i za każdym razem wywołuje u mnie szeroki uśmiech na twarzy!

 
Trailhunter Lake Garda

Trailhunter Lake Garda - Mountainbiking at Lago di Garda - to pełnometrażowy (90-minutowy), dostępny na DVD film przedstawiający kilkanaście najciekawszych i najbardziej znanych tras i szlaków MTB nad Jeziorem Garda.

Na ekranie pojawiają się zarówno zawodowcy, tacy jak legendarny Hans Rey, Harald Philipp, czy Daniel Schäfer, jak również "zwyczajni bikerzy", tacy jak Ty i ja. Piękne ujęcia, zapierające dech widoki i znakomita rowerowa akcja sprawiają, że po obejrzeniu filmu, chciałoby się natychmiast wsiąść na rower i samemu poszaleć na szlakach wokół Jeziora Garda.

W filmie odnaleźć można kilka tras opisanych w przewodniku Garda GPS Bikeguide.

Film zawiera ścieżkę dźwiękową w językach niemieckim, angielskim i włoskim. Płytę DVD z filmem (w cenie 17 Euro + koszty wysyłki) można kupić w sklepie internetowym wydawnictwa AtelierBusche.MEDIA

 
Lake Garda Springtime Riding

Lake Garda Springtime Riding from Marco Toniolo on Vimeo.

Riders: Mauro Franzi, Ser Pecora
Camera & Editing: Marco Toniolo
Location: Lake Garda

 
Deja-Vu / A Garda Trail Revival

Harald Philipp i szlak Sentiero 112 nad Jeziorem Garda - istne szaleństwo...! :)

DEJA-VU / A GARDA TRAIL REVIVAL from infinite trails on Vimeo.

Rider: Harald Philipp

 
Pure Vanilla

pure vanilla from infinite trails on Vimeo.

Rider: Harald Philipp

 
A Lago Trail with Firehead

Poziom trudności szlaku dość ekstremalny - aż miło popatrzeć jak Tobias Leonhardt tam sobie radzi! I jak widać wcale nie jest do tego potrzebna ciężka freeridówka ze 180mm skoku - wystarczy "odrobina" umiejętności... :)

A Lago Trail with Firehead from Big Col on Vimeo.

Filmed at Garda during the bike festival 2011. Footage shows Tobi taking his Mk9 Liteville 301 through it's paces.

 
The Chase

The Chase from Marco Toniolo on Vimeo.

A long chase in the mountains around Lake Garda (Italy).
Riders: Mauro Franzi, Sergio Ghezzi, Axel.
Camera & Editing: Marco Toniolo

 
Jezioro Garda z helikoptera

Jezioro Garda to jedno z tych magicznych miejsc, w które wciąż się chce powracać... A tymczasem zapraszam na wycieczkę helikopterem :)

 
The Secrets of Ponale

Wirtualna wycieczka szlakiem Via del Ponale

The secrets of Ponale from GardaOnBike on Vimeo.