Strona główna Jezioro Garda Porady i wskazówki
Gdzie i kiedy na rower nad Jezioro Garda?
Urokliwy plac przy porcie w Riva del GardaZdecydowanie polecam północne krańce jeziora. Głęboko wcinają się bowiem pomiędzy góry, których szczyty sięgają, a nawet przekraczają 2000 m npm. (najwyższa - Monte Altissimo ma wysokość 2079 m npm). A przecież poziom lustra wody Jeziora Garda to zaledwie 65 m npm! Najlepszą bazą wypadową dla wycieczek rowerowych (a także do uprawiania innych sportów, np. windsurfingu, wspinaczki, czy do chodzenia po via ferratach) są w związku z tym okolice położonych przy północnych krańcach jeziora miejscowości Riva del Garda, Torbole i Arco.

Im dalej na południe, krajobraz staje się stopniowo coraz mniej górzysty, natomiast przy południowych krańcach jeziora jest już zupełnie płasko.

Więcej…
 
Zakwaterowanie nad Jeziorem Garda

Baza noclegowa nad Jeziorem Garda jest doskonale rozwinięta, a co za tym idzie, dostępne są różne formy zakwaterowania w szerokim spektrum cen, począwszy od campingów (np. w Torbole i Riva del Garda jest kilka dobrze wyposażonych campingów usytuowanych nad samym brzegiem jeziora), poprzez hostel (schronisko młodzieżowe Ostello Benacus w Riva del Garda), apartamenty (czyli mieszkania wakacyjne z kuchnią i wyposażeniem, gdzie posiłki można przygotowywać samodzielnie), kwatery prywatne, pensjonaty, aż po 4- i 5-gwiazdkowe hotele.

InGarda Trentino - informacja turystyczna w Riva del GardaGeneralnie, zakwaterowania najlepiej szukać za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej miejscowego biura informacji turystycznej: www.gardatrentino.it
Można sobie stamtąd np. ściągnąć katalog "Lake Garda Accomodation 2015" (w pliku .PDF) z całą bazą noclegową, co pozwoli rozeznać się w cenach.

 
Bike-Shuttle

Bike-ShuttleRóżnice poziomów pomiędzy jeziorem (które leży na wysokości 65m npm) a otaczającymi je szczytami są olbrzymie - w przypadku najwyższego z nich, Monte Altissimo sięgają 2000 metrów. Wiele ciekawych i popularnych zjazdów okupione jest więc wielogodzinnym pedałowaniem pod górę, na co zwłaszcza w upalne dni (których nad Gardą przecież nie brakuje) nie każdy ma chęć i siły.

Tym, którzy nie chcą tracić czasu ani energii na podjeżdżanie, z pomocą przychodzą firmy, które wyspecjalizowały się w wywożeniu busami bikerów (oczywiście wraz z rowerami) na okoliczne szczyty i przełęcze, takie jak Tremalzo, Monte Baldo, Monte Altissimo, Sentiero 601, Pasubio, etc.

Busy odjeżdżają nawet po kilka razy w ciągu dnia (zależnie od zainteresowania i ilości chętnych). Ceny za przejazd wynoszą w granicach 15-20 Euro (za osobę + rower).

Więcej…
 
Kolejka linowa Monte Baldo

Kolejka linowa Monte BaldoKolejką linową z Malcesine można wyjechać na szczyt Monte Baldo. Kolejka w ciągu 10 minut jazdy (z przesiadką na stacji pośredniej) wywozi na wysokość 1760m npm, pokonując różnicę poziomów 1670 metrów.

Ze szczytu roztacza się fenomenalny widok na całą północną część jeziora i otaczające je góry - na Monte Baldo warto wybrać się więc w dzień, gdy przejrzystość powietrza jest duża, a widoczność dobra. Jeśli w powietrzu unosi się mglista, ograniczająca widoczność zawiesina (co tutaj, nad Jeziorem Garda, jest niestety zjawiskiem dosyć częstym), albo gdy szczyt Monte Baldo skrywa się w chmurach, to lepiej wybrać się gdzieś indziej, bo w taki dzień wycieczka straci bardzo wiele ze swojego uroku.

Kolejka zabiera rowery, ale uwaga: tylko o określonych porach - rano o 8:15, 8:45, 9:15, 9:45 i 10:15 oraz po południu - o 14:15, 15:15, 16:15 i 17:15.
W sezonie 2014 wyjazd (wraz z rowerem) kosztuje 20 Euro (oprócz dwóch pierwszych poranne kursów (o 8:15 i 8:45) oraz tych o 15:15 i późniejszych, które są tańsze - w tym przypadku wyjazd kosztuje 16 Euro).

Najbardziej aktualne informacje znaleźć można na stronie internetowej www.funiviedelbaldo.it

 
Statki

Prowadzące wzdłuż brzegów Jeziora Garda drogi - po stronie zachodniej Gardesana Occidentale (SS 45bis) i wschodniej Gardesana Orientale (SS 249) - są wąskie, kręte i pełne tuneli (zwłaszcza ta po zachodniej stronie między Riva, Limone i Salo). Interesującą alternatywą dla poruszania się ruchliwymi, zatłoczonymi i z punktu widzenia rowerzysty wręcz niebezpiecznymi drogami wzdłuż brzegów jeziora jest w związku z tym rejs statkiem.

Rozkład jazdy (a właściwie rejsów) oraz ceny można sprawdzić na stronie internetowej www.navigazionelaghi.it

 
Sklepy rowerowe, serwisy i wypożyczalnie

Sklepy rowerowe, serwisy i wypożyczalniePółnocne krańce Jeziora Garda od lat słyną jako niekwestionowany numer 1 wśród terenów do uprawiania MTB w Europie. Co roku przybywają tu tysiące bikerów z całej Europy - nic więc dziwnego, że ilość i zagęszczenie sklepów rowerowych, serwisów i wypożyczalni może przyprawić o zawrót głowy.

Aby ułatwić Wam poruszanie się wśród nich i ich odnalezienie przygotowałem dla Was mapkę i zestawienie sklepów, serwisów oraz wypożyczalni rowerów w Riva, Torbole, Arco i okolicznych miejscowościach.

Więcej…