Strona główna Jezioro Garda Porady i wskazówki Gdzie i kiedy na rower nad Jezioro Garda?
Gdzie i kiedy na rower nad Jezioro Garda?
Urokliwy plac przy porcie w Riva del GardaZdecydowanie polecam północne krańce jeziora. Głęboko wcinają się bowiem pomiędzy góry, których szczyty sięgają, a nawet przekraczają 2000 m npm. (najwyższa - Monte Altissimo ma wysokość 2079 m npm). A przecież poziom lustra wody Jeziora Garda to zaledwie 65 m npm! Najlepszą bazą wypadową dla wycieczek rowerowych (a także do uprawiania innych sportów, np. windsurfingu, wspinaczki, czy do chodzenia po via ferratach) są w związku z tym okolice położonych przy północnych krańcach jeziora miejscowości Riva del Garda, Torbole i Arco.

Im dalej na południe, krajobraz staje się stopniowo coraz mniej górzysty, natomiast przy południowych krańcach jeziora jest już zupełnie płasko.


A kiedy najlepiej wybrać się nad to największe włoskie jezioro?

Generalnie, najlepszym czasem na wyjazd nad Jezioro Garda jest okres od maja do października. Ja najbardziej lubię jeździć tam jesienią – we wrześniu lub październiku. Temperatury są wtedy najprzyjemniejsze, wciąż jeszcze jest ciepło, woda w jeziorze nagrzana, nie ma za to już ani takich upałów, ani takich tłumów, jak w lecie, w miesiącach wakacyjnych. Z podobnych względów, dobrym okresem na wyjazd jest późna wiosna i początek lata, tzn. maj i czerwiec.

Ciepło i przyjemnie jest nad Jeziorem Garda już wczesną wiosną - w marcu i kwietniu, jednak wtedy, w wyższych partiach otaczających jezioro gór, leży jeszcze sporo śniegu, przez co część ciekawych tras (jak choćby Tremalzo, Monte Altissimo czy Monte Baldo) pozostaje niedostępna.

Oczywiście, nad Gardę można się wybrać także w lecie, choć trzeba mieć na uwadze, że w lipcu, i przede wszystkim w sierpniu, czyli w szczycie sezonu urlopowego, jest tam najwięcej ludzi, a i ceny są odpowiednio wyższe.