Na co zwrocic uwage kupujac rower MTB

Jak dobrać rower MTB do swoich potrzeb?


Autor postu biker

Wybierając rower górski MTB odpowiedni do swoich potrzeb, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, należy zdecydować, jak i gdzie będziemy używać roweru. Czy zamierzasz jeździć po drogach utwardzonych czy szlakach? Po jakiego rodzaju szlakach? Jakiego rodzaju zawieszenia potrzebujesz do planowanej jazdy? Jaka jest maksymalna wysokość siodełka? Ile waży rower? Ile chcesz wydać? Dostępnych jest wiele różnych typów rowerów górskich, a każdy z nich jest przeznaczony do określonego celu.

Wskazówki dotyczące zakupu roweru MTB

Wybór odpowiedniego roweru MTB może być przytłaczający. Jest tak wiele opcji, a w większości przypadków nie można przetestować roweru przed zakupem. Ponadto, przy zakupie roweru górskiego należy wziąć pod uwagę wiele kwestii, takich jak materiały ramy, typ zawieszenia i przełożenie. Jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę, zakup roweru górskiego może być stresujący.

Większość ludzi nie wie, że rowery górskie są projektowane do różnych celów. A najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego dla siebie jest wiedza, czego oczekujesz od swojego nowego roweru.

Rozmiar i dopasowanie

Przy zakupie pierwszego roweru górskiego bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie. Rower zbyt duży lub zbyt mały w stosunku do wzrostu i ramy użytkownika nie będzie wygodny w prowadzeniu i może być niebezpieczny, ponieważ trudno będzie go kontrolować.

Aby dobrać odpowiedni rozmiar, należy usiąść na rowerze ze stopami na ziemi i upewnić się, że można wygodnie pedałować na rowerze z lekko ugiętymi kolanami. Powinieneś być w stanie chwycić kierownicę rękoma prawie razem.

Komponenty

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przy zakupie roweru, jest określenie, ile jesteśmy gotowi wydać. Można znaleźć przyzwoity rower klasy podstawowej za około 300 dolarów, ale jeśli dysponuje się odpowiednim budżetem, można wydać tysiące na wysokiej klasy model z włókna węglowego.

Jeśli chodzi o komponenty, większość rowerów klasy podstawowej składa się z części podstawowych i średniej klasy. Części ze średniej półki są lepsze niż te z podstawowej półki, ale i tak są zazwyczaj tańsze niż części z górnej półki. Jeśli to możliwe, najlepiej unikać części klasy podstawowej, ponieważ mogą się one łatwiej psuć i zazwyczaj nie są tak wygodne lub wydajne, jak części klasy średniej lub najwyższej.

Rama i zawieszenie

Ramy są często wykonane z aluminium lub stali. Aluminium jest tańsze i lżejsze, ale może korodować, jeśli nie jest konserwowane. Ramy stalowe są trwalsze i bardziej niezawodne, ale są też cięższe. Systemy zawieszenia w rowerach górskich są albo mechaniczne (amortyzatory), albo hydrauliczne (amortyzatory). Mechaniczne systemy zawieszenia są tańsze i cięższe. Systemy zawieszenia hydraulicznego są droższe i lżejsze.

Najważniejszą kwestią jest rozmiar ramy. Rowery górskie są dostępne w różnych rozmiarach, od małych do dużych. Większość producentów oferuje jeden lub dwa mniejsze rozmiary oraz jeden lub dwa większe.

Koła i opony

Koła MTB są znacznie szersze niż w rowerach szosowych, a dzieje się tak nie bez powodu. Szersze obręcze pomagają wygładzić jazdę, zwiększając objętość powietrza i zmniejszając jego zawirowania. Pomaga to zmniejszyć ilość energii potrzebnej do jazdy na rowerze.

Ponadto, szersze obręcze zapewniają dodatkową trakcję, ułatwiając jazdę pod górę lub w mokrych warunkach. Większość opon MTB ma gruby, gruby bieżnik, który zwiększa przyczepność, i są one zazwyczaj nieco szersze niż opony szosowe.

Jakie są najlepsze marki rowerów MTB?

Do wyboru jest kilka świetnych marek, a każda z nich ma swoje unikalne cechy, które je wyróżniają. Jeśli szukasz wysokiej jakości marki o świetnej reputacji, to nie możesz się pomylić z marką TREK lub Giant. Obie te firmy są obecne na rynku od dłuższego czasu i stale wprowadzają innowacje, aby utrzymać się na szczycie.


13-07-22

Komentuj artykuł

Wyślij!